Czy mogę zamówić coś według mojego projektu? Czyli czemu odmawiam.
Często zdarza się, że klienci, zachęceni przedstawionymi projektami pytają, czy możliwe jest wykonanie ich projektu. Jest to po części zrozumiałe – pierścionek zaręczynowy czy obrączka to bardzo osobisty symbol miłości i przywiązania, jakim obdarzamy drugą osobę. Ważne jest, żeby był w 100% taki, jak sobie wymarzymy. Jednak zawsze odmawiamy, a wynika to z kilku rzeczy. Dzisiaj opowiemy dokładniej, czemu tak się dzieje. 
ORYGINALNIE, ALE BARDZO DROGO

Pierwszy powód może wydawać się prozaiczny, ale w gruncie rzeczy ma duże znaczenie. Wykonanie pojedynczego modelu biżuterii to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Wszystko to z powodu wykonania prototypu, który jest dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny, niż by się wydawało. Użyte kruszce i szlachetne materiały również jest droższe w przypadku jednej sztuki, a nie kilku. Niektóre z wzorów które powstają w naszej pracowni są tworzone w tydzień, ale są też takie, których droga od projektu, wykonania po wystawienie ich w sklepie online zajmuje nawet miesiąc.
Dlatego nie jest to opłacalna procedura zarówno z punktu widzenia sprzedawcy, jak i klienta. 


CO  NA TO PRAWO


Ważnym aspektem pracy projektanta biżuterii (i każdego innego projektanta) są prawa autorskie. Jako przykład - przyniesiony przez klienta wzór projektu może być zbyt zainspirowany pracami innego salonu jubilerskiego. Również problem z przydzieleniem prawa autorskiego do projektu jest niejasny – czy autorem jest klient, przynoszący swój wzór, czy projektant, wykonujący go i tworzący z rysunku realną rzecz? Dla nas to zbyt dużo niewiadomych.
DUMA Z PRACY


Trzeci i ostatni powód – lubimy się chwalić naszą ciężką pracą, a także podpisać się pod wykonanym projektem. Nigdy nie ma jednak pewności, że wizja, która znajduje się w głowie klienta, będzie odpowiadać naszej stylistyce. Są różne gusta, a my chcemy mieć sto procent pewności, że zaprezentowany przez nas produkt jest dla nas powodem do dumy. Nasza pracownia przywiązuje do tego ogromną wagę.Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty – z pewnością znajdziecie tam projekty, które skradną wasze serce! 

Komentarze