Pojedynek- biżuteria ze szlachetnych kruszców a sztuczna
Zwolennicy kolorowych świecidełek podkreślają, że dają im one wolność wyrażenia siebie w zgodzie z trendami, nastrojem, porą roku. Nie generują dużych kosztów, nie wymagają specjalnej uwagi, bez żalu można się z nimi rozstać. Miłośnicy rzemieślniczych wyrobów jubilerskich podkreślają z kolei ich wartość, ponadczasową urodę nie ulegającą chwilowym trendom. Zatem- kto ma rację? Spróbuję to ustalić!
![]() |
Unicorn i My love |
Moda i trendy
Modny kolor, krótka moda na dany styl, określoną formę, duże lub maleńkie dodatki? Dla osób podążających za trendami może to być pozornie argument na korzyść sztucznej biżuterii. Bez wątpienia absurdem byłoby kupowanie złotych spinek z prawdziwymi perłami gdy są modne sezon bądź dwa. Prawdziwa biżuteria nie dezaktualizuje się. Złoto zawsze wygląda pięknie. Jeśli dany model złotej biżuterii, np. po babci, Ci się nie podoba- nic na tym nie tracisz. Zawsze możesz ją korzystnie sprzedać i zainwestować w model, który odpowiada Tobie. Co za rok zrobisz ze sztucznym naszyjnikiem? Wyrzucisz go.
![]() |
Anabelle |
Swoboda noszenia i trwałość
Zwolennicy sztucznej biżuterii podkreślają, że doskonale sprawdza się nawet na co dzień. Bez obaw można w niej zmywać naczynia, nosić kilka modeli razem, pływać w basenie, a nawet jeśli coś wypadnie- łatwo samodzielnie to przykleić w domu. Niewątpliwie- to prawda. Złota biżuteria na pewno się porysuje. Ale czy ta z akrylu nie? Złoto można odświeżyć u jubilera i cieszyć jego pięknem jak w dniu zakupu. Co do kamieni szlachetnych- biżuteria od prawdziwego złotnika najpewniej ma zakuwane kamienie. W mojej pracowni każdy kamień- czy to diament czy granat- zakuwam pod mikroskopem. Nic się więc nie odklei- nie stosuję kleju. Co do basenu- przeciwwskazane jest noszenie kosztownej biżuterii w trakcie pływania głównie z obawy przed jej stratą, zgubieniem.
Dream of beauty |
Cena
Trudny do podważenia argument. Rzeczywiście, sztuczna biżuteria jest tania. Idzie za tym jakość i pochodzenie materiałów. Plastik, akryl, sztuczne kryształki wykonane są w fabryce, ogromnych ilościach. Przy jej produkcji pracują najczęściej nisko opłacani, niewykwalifikowani ludzie obsługujące maszyny. Biżuteria ze szlachetnych kruszców często jest kosztowna. Poza oczywistą wartością samych materiałów, proces jej powstawania jest czasochłonny. Wymaga też często udziału wielu osób posiadających doskonałe umiejętności- np.: rzeczoznawcy diamentów, szlifierza macicy perłowej, jubilera zakuwającego kamienie. To setki lat rzemieślniczej wiedzy i praktyki. Poza tym, biżuterię można też traktować jako inwestycję. Szlachetne kruszce nie tracą na wartości.
![]() |
Sensuelle i New York w białym złocie |
Uczulenia
Ostatnio sporo mówi się o uczuleniu na złoto. Pisałem już o tym, więc wiesz, że problem ten dotyka bardzo niewielkiej liczby osób. Gdy jednak stwierdzono alergię warto poszukać innych materiałów jak choćby platyna. Czy wiesz, że do produkcji sztucznej biżuterii używanych jest wiele szkodliwych i toksycznych związków i metali ciężkich takich jak kadm, ołów i nikiel? Stosowane są też toksyczne barwniki. Wiele z nich może uczulić i zrobić krzywdę.
![]() |
Rome- męska obrączka z grawerem wewnętrznym |
Pochodzenie
Sztuczna biżuteria najczęściej pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jak wspomniałem wyżej, produkowana jest przez tanią siłę roboczą w ogromnych fabrykach. Mnie możesz odwiedzić w pracowni. Chętnie opowiem Ci o moich inspiracjach. Pokażę niesamowite szafiry i pochwalę się skąd pochodzą. Dowiesz się, że za danym modelem stoi konkretny człowiek. Jest tam pasja i historia.
Beloved i Tokyo |
Ekologia
Podkreślam to wielokrotnie- niska cena i łatwa dostępność powodują zalew plastikowej, sztucznej biżuterii, która za rok czy sezon skończy w koszu na śmieci.
Złoto zawsze możemy przetopić i tworzyć kolejne piękne modele biżuterii, które ozdobią Ciebie i kolejne pokolenia bez uszczerbku dla natury.
Komentarze
Prześlij komentarz