Różowe złoto- fakty i mity

Różowe złoto zawsze budzi najwięcej kontrowersji. Składają się na nie obawy związane z nazwą barwy, legendami o niechlubnej przeszłości i absolutnym brakiem męskiego pierwiastka. Dziś, bardzo chętnie się z nimi rozprawię.Obrączki z różowego złota: Ivy of love i New York


RADZIECKIE ZŁOTO


W XIX i XX wieku, w Europie Wschodniej bardzo modne było złoto barwy czerwonej o próbie 583. W Polsce wyroby ze złota tej próby i w tym kolorze wykonywano do 1996 roku. Przyjęło się zatem, iż różowe złoto jest "gorsze" niż żółte złoto. Nic bardziej mylnego. Obecnie, jeśli chcecie kupić biżuterię z 14 karatowego złota- będzie ona równie cenna w żółtym i różowym złocie. Nie różni się także ich próba- 585. Kwestie te zostały ujednolicone ponad 20 lat temu. Nie ma zatem powodu do obaw. Pamiętajcie także, że na wyrobie powinna być wybita próba.


Męska obrączka z różowego złota New York


KOBIECY KOLOR ZŁOTA


Tu Was również zaskoczę historyczną wiedzą obalającą stereotypowe mity :) Czy wiecie, że jeszcze 70 lat temu przypisane płciom kolory były odwrotne? Tak, chłopcy byli ubierani na różowo. Kolor ten towarzyszący męskim potomkom od XVII kojarzyć miał się z dziecięcą wersją walecznej i pełnej ognia czerwieni. Czy zatem rzeczywiście różowe złoto możemy uznać za niemęskie?


Obrączka Selina w różowym złocie


TREND KTÓRY WRÓTCE PRZEMINIE


Od wielu wieków nic na to nie wskazuje. Jako dodatkowy argument przedstawię fakt, iż ten kolor złota jest najbardziej odpowiedni dla mieszkańców naszej szerokości geograficznej. Dlaczego? Ponieważ mamy różowy odcień skóry. Ta wersja kolorystyczna złota mniej się "odcina" na skórze i wygląda naturalnie. Rzeczywiście, na śluby w stylu boho to najczęściej wybierana barwa. Nie stanowi jednak reguły, a na pewno nie wskazuje na sezonowość tego koloru złota. Jeśli się jednak tego obawiacie, pamiętajcie, że biżuterię z każdego koloru złota zawsze możecie sprzedać- tu liczy się karatowość, a nie kolor złota.


Obrączka Scarlett w żółtym i różowym złocie


NIE PASUJE DO INNYCH KOLORÓW ZŁOTA


Tak naprawdę kwestia łączenia różnych barw złota to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli biżuteria jest wykonana w spójnej stylistyce- nie ma powodu, dla którego nie można założyć kolczyków z białego, obrączki z żółtego i pierścionka z różowego złota. Nawet na czerwonym dywanie mogliśmy w tym roku zaobserwować taką stylizację u Natalie Portman (miała kolczyki z różowego złota i nawiązujący do nich pierścionek z żółtego złota).


Catarina i New York w różowym złocieMam nadzieję, że kilka mitów udało mi się rozwiać. Jeśli jeszcze jakiś aspekt budzi Twoją wątpliwość- napisz do mnie!

Komentarze

Popularne posty