Czy złoto może zmienić kolor?To proste. Czyste złoto, takie jakie kojarzymy z filmów o poszukiwaniach złota, ma złoty kolor. Nie ma w żadnej kopalni na całym świecie złota o innym kolorze. 

Kolory złota

Stones i Signature w żółtym złocie

Z biegiem lat oraz rozwojem technologii, człowiek zaczął odkrywać nowe możliwości, także w jubilerstwie. Aby obniżyć próbę złota z czystego, czyli próby 999,99 do próby 750 lub na przykład 585, złotnicy dodają stopów innych metali tzw. ligury. Ligura, w zależności od składu, czyli użytych w niej metali, nadaje inny odcień złotego koloru, lub zmienia złoto żółte w złoto różowe lub też białe. W przypadku złota różowego w dodawanej ligurze będzie znajdowała się miedź, a gdy chcemy uzyskać złoto białe - będzie tam użyty pallad.


Rodowanie złota


Złoto białe, które powstaje po dodaniu do złota żółtego palladu, nie uzyskuje idealnie białego koloru. Aby tak się stało, złotnicy dodatkowo gotowy wyrób rodują. Powłoka rodu nie jest wieczna, wyciera się i rysuje, a wówczas kolor złota przestaje być idealnie biały i możemy wówczas powiedzieć, że zauważyliśmy zmianę koloru.
Sensuelle i New York w różowym złocie

Gdy złota biżuteria się porysuje, ubrudzi, czy po prostu jest używana, złoto będzie bardziej matowe i niektórzy mogą być zaniepokojeni, że zmieniło swój kolor. Ale tak nie jest! Jeżeli oddamy naszą biżuterię do odświeżenia, to złotnik przywróci jej i blask, a wy znowu będziecie mogli cieszyć nią oko.


Perfect gift- białe złoto

Kiedy udać się do urzędu probierczego?


Podsumowując, jeżeli biżuterię zakupiliśmy w dobrym sklepie jubilerskim lub u złotnika, żadna samoczynna zmiana koloru złota jest niemożliwa. Prawdziwe złoto nie zmienia koloru. Jeżeli coś takiego się Wam przydarzyło, sprawdźcie w najbliższym urzędzie probierczym czy na pewno jesteście posiadaczami złotego wyrobu.

Komentarze

Popularne posty