Zaślubiny Polski z morzem, obrączki i aleja Hallera

100 lat temu miał miejsce niezwykły ślub. Połączył on symbolicznie Polskę z Morzem Bałtyckim. Dziś napiszę Wam o tej wyjątkowej rocznicy i niezwykłej roli obrączek ślubnych.

Przy okazji tej romantycznej historii warto nieco nakreślić rys historyczny. Generał Haller został dowódcą wojsk realizujących pokojowe odzyskanie Pomorza. Front Pomorski, bo o nim mowa, realizował postanowienia traktatu wersalskiego, który zwracał Polsce ziemie zagarnięte przez zaborców.

Ballerina


Odzyskiwanie ziem rozpoczęło się 18 stycznia w okolicach Torunia, a jego miejscem kulminacyjnym stał się moment zaślubin. 10 lutego na ręce generała Hallera, który wraz z kawalerią dotarł do Pucka przekazano dwie tytanowe obrączki ufundowane przez zamożnych gdańszczan. Generał Haller wjechał konno do wody i uroczyście dokonał zaślubin wrzucając jedną z obrączek do morza. Towarzyszyły temu armatnie salwy, podniesienie bandery i dźwięki hymnu polskiego. Legenda głosi, że Zatoka była tego dnia zamarznięta co wzięto za dobry omen. Podobno obrączka rzucona przez generała potoczyła się po skutym lodem morzu i zniknęła w wodzie. Usiłowali ją pochwycić młodzi rybacy- bezskutecznie.

Olive leaf i Classica


Jako rodowity gdańszczanin jestem bardzo dumny z tej historii. Cieszę się z wkładu jaki polscy gdańszczanie wnieśli w pokojowe przywrócenie Pomorza Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że obrączki w mojej pracowni powstają obecnie na alei Hallera:)


Tylko tak długich, szczęśliwych i trwałych związków Wam życzę! Gdańskie obrączki doskonale się sprawdzają ;)!

Komentarze

Popularne posty