Czym różnią się próby złota?Dzisiaj zaczniemy od podstaw, które często spędzają wiele snu z powiek. Przy wyborze pierścionka, obrączek, czy po prostu biżuterii kierujemy się wieloma czynnikami, o czym niejednokrotnie pisałem. Wybór kamienia, kształtu, wzoru … dzisiaj jednak wrócimy do podstawy, czyli w jaki sposób różnią się próby złota i czy ma to jakieś znaczenie?

Prób złota jest kilka, a dokładniej sześć. Najpopularniejsza z nich 585 oraz, nieco rzadsze 333 i 750. Te, dla niektórych tajemnicze cyferki oznaczają ile w stopie jest czystego złota. To bardzo prosta matematyka - liczby określają nam, ile jednostek masy złota przypada na 1000 jednostek masy stopu. Złoto to stosunkowo miękki i podatny na odkształcenia materiał. My jubilerzy stosujemy różne mieszanki metali, aby obniżyć jego próbę, a dzięki temu nadać mu kolor (złoto białe, różowe lub żółte) oraz wyliczyć bardziej dostępne ceny za złote wzory. Myślę, że te informacje są szczególnie istotne przy wyborach jakich dokonujecie w związku z zakupem obrączek czy pierścionków zaręczynowych - wszak dajemy je na całe życie!
Skoro już wiemy, co oznacza próba złota, to teraz czas na określenie kolejnej bardzo ważnej rzeczy, czyli ceny i jakości. Oczywiście im więcej złota, tym biżuteria będzie droższa. Na cenę biżuterii wypływa także wartość użytych kamieni szlachetnych oraz pracochłonność danego wzoru, ale bardzo istotnym elementem ceny jest wartość złota. Wszystko liczymy procentowo, więc, dla przykładu, próba 333 to 33,3% złota w produkcie. Nie jest to jednak najwyższa jakościowo biżuteria i określanie jej jako “złotej” jest wprowadzaniem klienta w błąd, ponieważ ma śladowe ilości złota w sobie. Jeśli zależy nam więc na dobrej jakości i prawdziwym złocie, a nie takim gdzie złoto jest jedynie „domieszką”, to zdecydowanie lepiej pomyśleć o wyższej próbie.

Najczęstszym wyborem, podyktowanym rozsądkiem jest próba 585. To doskonała równowaga dla jakości i ceny, a także trwałości biżuterii. Jak wspomniałem wcześniej, czyste złoto jest podatne na zarysowania. W związku z tym im wyższa próba, tym łatwiej o uszkodzenia. Oczywiście różnica w użytkowaniu próby 750, a 585 nie jest aż tak widoczna aby ze względu na jego „miękkość” negować wybór próby 750 – to naprawdę niuanse. W tym wypadku konserwacja i dbanie o biżuterię to podstawa aby służyła nam jak najdłużej niezależnie od tego czy to próba złota 750 czy 585.

Dlatego, jak właściwie zawsze – należy swój wybór oprzeć na tym co się nam podoba i kierować się sercem. Cała reszta to tylko szczegóły!

Juliette
Dream of beauty
Unicorn
Komentarze

Popularne posty