Niezbędnik jubilerski- rozmiary obrączek i pierścionków

Dzisiaj chcę Wam przedstawić garść praktycznych informacji dla osób, które w salonach jubilerskich czują się nieco przytłoczone. Masz dużo pytań, ale nie wiesz, komu je zadać? Przygotowałem dla Was odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące rozmiarów pierścionków i obrączek. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będziecie wiedzieć już wszystko!


"Boheme" i "New York"


Nie wiem, jaki mam rozmiar pierścionka/obrączki 


To zdecydowanie najczęstsza wątpliwość i pytanie. Tak zarówno u Panów jak i Pań.Biżuterię na palce kupujemy zdecydowanie rzadziej niż ubrania, dlatego nie jest to tak oczywiste, żeby znać swój rozmiar. Dodatkowo, chociaż w poszczególnych sklepach rozmiary mogą się różnić, to w przypadku pierścionków każdy z naszych palców to inna miara. Dlaczego tak jest? To bardzo proste - grubość naszych palców różni się nie tylko od najmniejszego do kciuka ale także ten sam palec (na przykład serdeczny) będzie miał najczęściej inny rozmiar prawej, a inny lewej dłoni.Niuansów jest więcej. Latem nasze dłonie/palce mogą puchnąć, wówczas jak się domyślacie rozmiar też będzie inny. Gdy dłonie są zmarznięte z kolei rozmiar może być mniejszy niż ten rzeczywisty, dlatego bardzo ważne jest aby mierzyć palce w optymalnych warunkach.

Jak my, jubilerzy/złotnicy mierzymy rozmiary?


rygiel miarowyOtóż wszyscy na świecie posługujemy się tym samym narzędziem, zwanym ryglem miarowym. Mówiąc prosto, to przypominająca stożek rurka. Do mierzenia używamy także obrączek miarowych. Dlatego na całym świecie rozmiar pierścionka będzie ten sam, niezależnie od tego gdzie go kupimy. Jednak na takim stożku oraz obrączkach są 4 różne miary, ich skala jest inna, na przykład rozmiar 12 w Polsce w Niemczech będzie rozmiarem 52, ale to tylko nomenklatura - w rzeczywistości jest to ten sam rozmiar. Rygiel ma te samą średnicę u podstawy i jego czubka, a obrączki te same średnice, dlatego na całym świecie będziemy identycznie określać rozmiar. 

"Sensuelle" i "New York"


Czy i jak mierzyć rozmiar w domowych warunkach


Moja rada - proszę nie polegajcie na domowych sposobach szukania odpowiedzi na pytanie: "jaki mam rozmiar palca?". To może się udać, ale „może” będzie ryzykowne i co gdy nie trafimy? Nie każdy pierścionek, obrączkę da się powiększyć/zmniejszyć.Nowoczesne metody, takie jak apki na telefon – tak, powstała nawet aplikacja! - są ciekawym rozwiązaniem, ale uwierzcie, sprawdziliśmy i to nie jest dokładna metoda. Znów musicie wziąć pod uwagę ryzyko pomyłki.
Na naszej stronie internetowej jest mała ściągawka jak sobie poradzić gdy potrzebujecie rozmiaru "na już".


"Stone" i "New York"


Czyli jaką metodę obrać ?


I na koniec. Co zrobić, gdy mamy pierścionek, który na nas pasuje, ale nie wiemy, jaki to rozmiar ? Idziemy do jubilera i prosimy, żeby go dla nas zmierzył.Nie mamy pierścionka, ale chcemy wiedzieć jaki mamy rozmiar – idziemy do jubilera i prosimy o pomoc w jego ustaleniu.Naprawdę, zaufajmy specjalistom - to najprostsza i wiarygodna metoda."Zaha" i New York"

Komentarze

Popularne posty